Strona główna / Informacje ogólne

Informacje ogólne

Zastanawiasz się nad swoją przyszłością i rozwojem kariery po ukończeniu studiów magisterskich? Twoją pasją jest zgłębianie wiedzy w obszarach związanych ze zdrowiem, jakością życia, kulturą fizyczną lub sportem? Chciałbyś prowadzić własne badania naukowe pod opieką specjalistów i profesjonalistów z zakresu nauk o kulturze fizycznej?

Szkoła Doktorska Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu jest miejscem, w którym będziesz mógł rozwijać swoje zainteresowania naukowe oraz umiejętności badawcze, współpracować z naukowcami i badaczami specjalizującymi się w dyscyplinie nauk o kulturze fizycznej, prowadzić zajęcia dla studentów, a także rozwijać umiejętności organizacyjne i analityczne, poznawać i doskonalić techniki wystąpień publicznych oraz rozwijać kompetencje miękkie.

Kształcenie w Szkole Doktorskiej trwa 8 semestrów i odbywa się na podstawie programu kształcenia oraz indywidualnego planu badawczego. Program kształcenia obejmuje wykłady, ćwiczenia, seminaria, warsztaty, laboratoria, konsultacje, staże oraz praktyki dydaktyczne. Kształcenie prowadzone jest w języku polskim i angielskim. Uczestnicy Szkoły Doktorskiej otrzymują stypendium doktoranckie przez okres 4 lat.

W ramach kształcenia w Szkole Doktorskiej realizowane są takie zajęcia jak m.in.:

• Najnowsze koncepcje badawcze w naukach o kulturze fizycznej
  • Statystyka w badaniach naukowych
  • Podstawy dydaktyki szkoły wyższej
  • Metodologia i projektowanie badań naukowych
  • Metodyka wystąpień publicznych
  • Studia literaturowe
  • Etyka środowiska akademickiego
  • Wykłady interdyscyplinarne
  • Narzędzia naukowca i dydaktyka
  • Praktyka dydaktyki szkoły wyższej

Twoim głównym zadaniem jako doktoranta będzie prowadzenie badań w tematyce jaką wybierzesz. Ale udział w Szkole Doktorskiej to nie tylko badania, zajęcia i realizacja indywidualnego planu badawczego, to również możliwość:

• udziału w konferencjach i kongresach
  • realizacji projektów naukowych i badawczych
  • udział w stażach badawczych i naukowych, w tym zagranicznych
  • współpracy z naukowcami i badaczami, w tym w ramach zespołów badawczych
  • podnoszenia kwalifikacji językowych i kompetencji miękkich i społecznych

Przykładowe zakresy i obszary tematyczne podejmowanych badań:

• Rehabilitacja psychofizyczna
  • Analiza czynności mięśni za pomocą dynamometrii czynnościowej i miotonometrii
  • Rodzaj treningu a czynność mięśni, sprawność oraz aktywność fizyczna oraz jakość życia
  • Fizjologia mięśni szkieletowych człowieka w warunkach treningu i walki sportowej
  • Wirtualna terapia i telerehabilitacja w leczeniu chorób cywilizacyjnych, w nauczaniu czynności motorycznych, w treningu sportowym
  • Mechanizm plastyczności układu nerwowego i mięśniowego w terapii lub treningu fizycznym
  • Właściwości bioelektryczne mięśni i mózgu, właściwości mechaniczne mięśni
  • Nowoczesny monitoring parametrów psychomotorycznych i fizjologicznych w analizie wysiłku treningowego
  • Zmęczenie ośrodkowe i obwodowe podczas wysiłku fizycznego
  • Wykorzystanie piłek edukacyjnych w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej

O przyjęcie do Szkoły Doktorskiej mogą ubiegać się obywatele Polski oraz kandydaci z zagranicy spełniający wymogi określone w zasadach rekrutacji do Szkoły Doktorskiej. Rekrutacja odbywa się w drodze konkursu.

Szkołę Doktorską Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu tworzą naukowcy i profesjonaliści w dziedzinie nauk o kulturze fizycznej, społeczność i środowisko akademickie naszej Uczelni oraz młodzi naukowcy. Dołącz do elitarnego grona Szkoły Doktorskiej AWF Wrocław!